Polaganjem venaca na spomenik palim žrtvama u Velikom ratu na Magarčevom bregu danas je svečano obeležen 08. novembar Dan oslobođenja Sremskih Karlovaca u Velikom ratu (Prvom svetskom ratu).
Vence su položili načelnik opštinske uprave Mirjana Šolaja i istoričar Žarko Dimić, pored njih u delegaciji su bili, sekretar skupštine Vera Nikolić, direktor Karlovačke Gimnazije Milan Đurišići direktor Osnovne škole „23. okotbar“ Goran Maravić.
Kako je u prigodnom govoru konstatovao istoričar Žarko Dimić, ovo je prvi put od kako se obeležava ovaj značajan datum za istoriju Sremskih Karlovaca da je održano i crkveno opelo, koje je održao sveštenik Milenko Popović.
Objavom rata Austro-Ugarske Srbiji 28.jula 1914. počinje Prvi svetski rat (1914-1918). U Sremu, pa tako i Karlovcima, počinju hapšenja, proganjanja i ubijanja Srba. Najpre su otpremani u zatvore Petrovaradinske tvrđave, a kasnije u tvrđavu i kazamat Arad. Karlovci su opljačkani, uništene su mnoge nacionalne i kulturne vrednosti srpskog naroda. Naročito je opljačkan Patrijaršijski dvor. Većina kulturno-prosvetnih ustanova bila je zatvorena, uključujući i Karlovačku gimnaziju (do 1917.). Sva zvona sa tri karlovačke pravoslavne crkve skinuta su i pretopljena za vojne potrebe.
Karlovci su imali dosta dobrovoljaca u srpskoj vojsci, a šestorica ih je poginula. Odlučujući događaji po tok rata u ovom delu Evrope počinju probojem Solunskog fronta 15.septembra 1918. Krajem oktobra i početkom novembra 1918. srpska vojska prelazi Savu i Dunav i stupa na teritoriju Austro-Ugarske. Došlo je do rasula i povlačenja nemačko-austrougarskih snaga. U tim danima bezvlašća u Karlovcima i okolnim mestima (Petrovaradin, Novi Sad) počinje organizovanje građana i formiranje odbora Narodnih veća, koji premošćavaju propast jedne i formiranje druge države. Za predsednika Narodnog veća u Karlovcima izabran je profesor Karlovačke gimnazije Milan Nedeljković, a za potpredsednika advokat Stevan Simeonović Čokić.
Istoričar Kosta Petrović je uz odobrenje Narodnog veća i pomoć karlovačkih građana osnovao Vojnu bolnicu u Karlovcima. Iščekivao se dolazak srpske vojske. Oslobođenje je dočekano s velikom radošću i oduševljenjem. Karlovci su oslobođeni 8.novembra 1918. kada je major Vojislav Bugarski svečano sa srpskom vojskom ušao u okićene Karlovce, pozdravljen od velike mase Karlovčana i ljudi iz okolnih mesta. Pre svečanog ulaska u Karlovce, Bugarski je u Karlovcima proveo nekoliko dana u civilu nakon iskrcavanja 4. novembra na karlovačkom pristaništu. Tu je informisan o trenutnoj situaciji, preuzima komandu u Karlovcima. Ovde okuplja stotinak srpskih vojnika koji su se vraćali iz zarobljeništva u Mađarskoj. Oni su odmah naoružani i pred njim su na karlovačkom trgu položili zakletvu. Posle Karlovaca oslobodioci su produžili dalje prema Petrovaradinu i Novom Sadu, u kome je Narodna skupština 25.novembra 1918. proglasila ujedinjenje Vojvodine sa Srbijom, a preko nje i sa ostalim Južnim Slovenima, u zajedničku državu, 1. decembra 1918. godine.