Одборници Скупштине општине Сремски Карловци усвојили су на трећој седници одржаној вечерас (9. септембра) програм отуђења грађевинског земљишта за ову годину, који обухвата седам парцела у својини општине чија укупна површина износи 6.945 метара квадратних и донели решење којим се формира Комисија која треба да спроведе поступак за продају. Реч је о парцелама намењеним пословању, вишепородичном становању са пословањем и породичном становању и изван су обухвата просторно културно-историјске целине „Старо језгро Сремских Карловаца“. Налазе су у Прерадовићевој, Његошевој, Ешиковачкој, Чератској и Улици Белило. Процењена тржишна вредност по метру квадратном грађевинског земљишта ће бити одређена на основу података надлежне пореске управе.
Образлажући предлог председник општине Дражен Ђурђић рекао је да се ради о програму који дефинише одређене грађевинске парцеле које ће у будућности бити понуђене на продају по поступку који предложи новоформирана комисија.
-Немамо велики број парцела, свега седам, неке су предвиђене за индивидуалну градњу, друге за колективно становање. Рекао бих да је то веома важно за будућност Сремских Карловаца. Ово је први пут у протеклих најмање десет година, може се рећи и у историји модерне општине Сремски Карловци, да имамо овакав програм пред собом и зато сам инсистирао да он што пре дође на Скупштину. То је развојна шанса за општину, посебно када се имају у виду парцеле које су намењене за стамбену изградњу. Стамбена изградња није развијена у Сремским Карловцима. Ми поседујемо неколико локација које су плановима детаљне регулације (ПДР) предвиђене за такву намену. Неке наведене парцеле, а у саставу су планова детаљне регулације, даће нам могућност да привучемо у будућности инвеститоре који ће подићи зграде са више десeтина станова и неколико локала. Те стамбене јединице, колико сам упознат, предвиђају и одређен број паркинг места што је веома битно за Карловце. Поред локација које су предвиђене за изградњу кућа, најважније су оне за градњу вишестамбених јединица – рекао је Ђурђић позивајући одборнике да гласају за програм.
Додао је да је срећан због програма и нагласио да је можда његова највећа вредност у томе што отвара могућност да се његовом реализацијом обезбеди већи број становника.
– Кључна порука јесте да овај програм представља пут за решaвање тог проблема – истакао је Ђурђић и додао да се на једној локацији ПДР-ом предвиђа изградња 53 стамбене јединице. Добили смо захтеве од фирми са територија локалних самоуправа са којима се граничимо, за обезбеђење стамбеног простора. То ће подићи број становника вишеструко, прилив новца на основу пореза на имовину и друге приходе.
Лазар Маринковић в.д. директора „Белила“
Одборници су прихватили оставку директора Јавног комуналног предузећа „Белило“ Радослава Јанковића и ради обезбеђивања континуитета у раду предузећа именовали магистра пољопривреде Лазара Маринковића за вршиоца дужности директора најдуже на период од годину дана. Скупштина је именовала Љиљану Ресановић за председника, те Кристину Гавриловић и Лазара Павловића за чланове Надзорног одбора ЈКП „Белило“, због истека мандата њиховим претходницима. Из истог разлога образовани су нови Управни и Надзорни одбор Туристичке организације општине Сремски Карловци (ТООСК). Нови председник Управног одбора ТООСК-а је Драган Пањковић, а чланови Мирољуб Обрадовић, Славиша Попов, Дарко Париповић и Александра Нешић. Весна Фекете је нови председник Надзорног одбора ТООСК-а, док су Ђорђе Миљевић и Јелена Бенишек именовани за чланове.
Прихваћен је и извештај о шестомесечној реализацији овогодишњег општинског буџета који је првобитно планиран у износу од 552.720.640 динара, али је увећан за нешто више од милион и након тог повећања износи 553.732.597 динара. Планирани приходи и примања од 1. јануара до 30. Јуна остварени су 43 одсто односу на годишњи план и износе 235.886.118 динара. Највећи прилив пара, 58 одсто, у буџет остварен је од пореза на доходак, добит и капиталне добитке. Нешто веће, за два одсто, у првих шест месеци било је трошење буџетских пара. Укупни расходи и издаци износили су 251.005.568 динара.
У наставку редовне, одржана је и свечана седница на којој су прихваћени предлози за добитнике овогодишњих општинских награда поводом Дана Сремских Карловаца, 16. септембра.
Добитник повеље за 2024. годину је протојереј-ставрофор Велизар Живановићу, некадашњи секретар Епархије сремске и старешина Саборне цркве у Сремским Карловцима. Како стоји у образложењу, Живановићу се повеља додељује „за немерљив траг и допринос духовном раду са парохијанима Епархије сремске“.
Општинска награда иде у руке уметничком руководиоцу ОКУД-а „Бранково коло“ Ђурђинки Царевић за посвећеност раду, постигнуте резултате и неговање народних игара у локалном фолклорном друштву које ове године слави пет деценија постојања.
Фудбалски клуб „Стражилово“ носилац је овогодишње захвалнице, која представља признање за постигнућа у претходној години. „Стражилову“ је она припала за прегалачки рад са младима и постигнуте резултате.
Награде ће лауреатима бити додељене на свечаности поводом Дана општине, 16. септембра.
текст: Зорица Милосављевић // фото: Ђорђе Радивојевић