У организацији амбасадора Републике Србије у Аустрији Њ.Е. Марка Благојевића и Аустријско-српског културног друштва „Вилхелмина Мина Караџић“, на челу са професорком Светланом Матић, у Бечу је 26. септембра одржана свечана академија поводом 200 година од рођења Бранка Радичевића, уз подршку Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и Министарства без портфеља задуженог за координацију активности и мера у области односа с дијаспором.
Академија је уприличена у просторијама амбасаде, којој су присуствовали и представници општине Сремски Карловци – шеф кабинета председника општине Дражена Ђурђића – Мирјана Јовановић и руководилац Одељења за друштвене делатности Нада Остојић Агбаба, а у програму су учествовали чланови аматерског позоришта „Козачински“ и професорка Карловачке гимназије др Јелена Ратков Квочка.
О значају Бранка Радичевића говорила је проф. Јелена Ратков Ковчка као и о Бранковом школовању у Сремским Карловцима, док су глумци Барбара Станковић, Јована Бањанин и Данило Јовановић у уметничком програму предочили делове његове биографије, стваралаштва, студентских и револуционарних дана. Програм је био испреплетен Бранковим песмама, које су глумци певали и рецитовали.
На почетку академије Њ.Е. Марко Благојевић, амбасадор, пожелео је гостима срдачну добродошлицу. У програму је учестовала и повереница за заштиту равноправности Републике Србије Бранкица Јанковић, те Стане Рибич, председник Удружења Срба у Словачкој.
Tоком боравка у Бечу делегација је посетила бисту Вука Караџића и спомен плочу Мине Караџић, а након тога Заједницу српских клубова, где је уручено 500 књига библиотеци „Мина Караџић“. Књиге је прикупило удружење Каром, а оне су дар институција и грађана Сремских Карловаца, на чему се захвалила професорка Светлана Матић, оснивач библиотеке. Такође је упутила захвалност професорки Пламенки Вулетић, на доприносу успостављања ове културне сарадње.
Договорени су кораци о даљој сарадњи, која ће се у наредном периоду, наставити у Сремским Карловцима, отварањем изложбе посвећене Милици Стојадиновић Српкињи, чија је ауторка професорка Светлана Матић, а дизајнер Душан Борисављевић.
текст: Зорица Милосављевић